467 Obserwatorzy
22 Obserwuję
zarzadzacproza

Zarządzać Prozą

30-day Book Challenge - Dzień 5

Madame - Antoni Libera

Dzień 5 - A book that makes you happy

 

 

Miałem tutaj spory problem z wybraniem jednej książki, ponieważ ogólnie czytanie sprawia, że jestem szczęśliwy. Nawet gdy czytam coś smutnego i przygnębiającego, radość daje mi sam fakt wczuwania się w inny świat, przeżywanie przygód i życia z bohaterami powieści. Ostatecznie zdecydowałem się na Madame Antoniego Libery.

To, że w ogóle przeczytałem Madame to czysty przypadek. Po prostu nie miałem co czytać, a czekała mnie podróż pociągiem, więc poprosiłem swoją mieszkającą niedaleko ciotkę, by pożyczyła mi cokolwiek. I jestem wdzięczny, że wybrała tą książkę.

Madame jest opowieścią o żyjącym w czasach PRL nastolatku. Narrator opowiada o swoich latach nauki i o fascynacji starszą od niego, piękną, tajemniczą kobietą, która uczyła go francuskiego. Jest to jedna z najpiękniejszych książek o miłości jakie czytałem w życiu. Polecam każdemu.

A dlaczego sprawia, że jestem szczęśliwy? Opowiada o czasach, w których dużo się działo. Cała książka jest przesiąknięta specyficzną atmosferą PRLu, bez internetu i telefonów komórkowych. Bohater chodzi na wystawy, koncerty, czyta poezje, a nie spędza czasu przed komputerem. To wspomnienie czasów w których duża część mnie chciałaby żyć. Podczas czytania Madame chęć działania narratora przekłada się również na mnie i napełnia mnie pozytywną energią. Dzięki niej jestem pełen takiego niezdrowego aż optymizmu, wiary, że wszystko się uda.