467 Obserwatorzy
22 Obserwuję
zarzadzacproza

Zarządzać Prozą

30-day Book Challenge - Dzień 2

Gwiazdy jak pył - Isaac Asimov

Dzień 2 - A book that you've read more than 3 times

 

No trochę tego było. Swego czasu miałem w zwyczaju non stop czytać w kółko to co leżało na półce, więc mógłbym tu umieścić Tolkiena, całe Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych, Czarną Kompanie i sporo innych książek. W końcu wybrałem jednak Gwiazdy jak pył Asimova.

Pamiętam jak dobrych kilka lat temu, będąc jeszcze chyba w podstawówce, byłem na Zielonej Szkole nad polskim Bałtykiem. I jakieś dwa czy trzy dni przed wyjazdem wydałem całą pozostałą mi kasę na książkę, po czym czytałem ją na plaży. Nie było już więcej zapiekanek :( Ta książka to oczywiście Gwiazdy jak pył. 

Od tego czasu bardzo lubię do niej wracać. Jest raczej krótka, prosta, ale jest w niej coś co sprawia, że przeczytanie jej ponownie sprawia mi radość. Mimo, że znam już odpowiedź na wszystkie zagadki, zwroty akcji nie są dla mnie żadnym zaskoczeniem i mogę przejrzeć wszystkie maski, od dawna wiedząc kto jest kim. Nie przeszkadza mi mało ambitny wątek miłosny ani niewyobrażalnie patriotyczne zakończenie (naprawdę, nie wyobrażacie sobie!). Dodatkowo zaraziła mnie miłością do Asimova, który stał się jednym z moich ulubionych autorów i nawet wybaczyłem mu, że cykl Fundacji nie ma nic wspólnego z tą książką.

Kurczę... znowu mam ochotę przeczytać jeszcze raz Gwiazdy jak pył. Polecam każdemu!