467 Obserwatorzy
22 Obserwuję
zarzadzacproza

Zarządzać Prozą

30-day Book Challenge - Dzień 10

Złoto Gór Czarnych. Orle pióra - Alfred Szklarski, Krystyna Szklarska

Dzień 10 - A book that reminds you of home

 

Przez lata, kładąc się spać na łóżku w swoim pokoju widziałem na półce pod sufitem trzy książki. W zasadzie nie widziałem ich całych, zasłaniało je coś innego, ale mogłem dostrzec trzy złote okładki i część napisu na ich wierzchu. Ta część brzmiała "ÓRCZARNYCH". Nie zliczę wieczorów, które spędziłem domyślając się, jaki może być tytuł tej serii. Nie mogłem wymyślić pojedynczego słowa kończącego się w ten sposób. Oczywiście rano nigdy nie pamiętałem już o tym i problem powracał dopiero wieczorem, kiedy znowu kładłem się spać.

Jednak pewnego dnia(czy raczej nocy) postanowiłem ostatecznie rozwiązać zagadkę. Cóż to za ciekawe słowo kryło się na okładce książki? Moje rozczarowanie było dość spore, kiedy okazało się, że z mojej leżącej perspektywy nie dostrzegłem spacji pomiędzy "gór" a "czarnych". Nie widziałem też "złota". "Złoto gór czarnych" - tak brzmiał tytuł tej serii. Oczywiście od razu wziąłem się do czytania ;) 

Teraz, lata później, nie pamiętam już nawet o czym była ta seria. O Indianach z plemienia Dakotów, tego jestem pewien. Trzeci tom trylogii ma jednak tytuł "Ostatnia walka Dakotów", więc nie zawdzięczam raczej tej wiedzy swojej wybitnej pamięci. Przypominam sobie również swoje zdziwienie, że dwoje Polaków potrafiła napisać cudowną serie umiejscowioną na dzikim zachodzie.