467 Obserwatorzy
22 Obserwuję
zarzadzacproza

Zarządzać Prozą

30-day Book Challenge - Dzień 9

Świat według Garpa - John Irving

Dzień 9 - A book you thought you wouldn't like but ended up loving

 

Dzisiaj, przy wyborze książki która mnie pozytywnie zaskoczyła, napotkałem sporo problemów. Do głowy przyszedł mi Syn HamasuMelancholia Sukuba, przez moment nawet Imperium Kapuścińskiego - które jako reportaż nie do końca mnie zachęcało, a okazało się arcydziełem. Ostatecznie wybrałem Świat według Garpa Johna Irvinga.

Jak zwykle, po Garpa sięgnąłem całkowicie przypadkiem. Leżał na półce w mamy mieszkaniu, więc czemu nie? Nie zachęcał. Jest dość gruby, ponad 500 stron i ma po prostu opowiadać o życiu zwyczajnego człowieka. Szybko jednak okazuje się, że biografia S.T. Garpa nie jest taki prosta. Jest za to okropnie wciągająca.

Razem z Irvingiem przeżyjemy całe życie Garpa. Od momentu poczęcia, przez dzieciństwo i wybór(to dobre słowo) miłości, po karierę i trud życia w małżeństwie. Po lekturze rozumiem dlaczego wiele osób uważa Irvinga za mistrza prozy. Świat według Garpa to powieść, którą mogłoby napisać życie. Jest momentami wulgarna, potrafi zaskoczyć, jej bohaterowie zmagają się z codziennymi problemami. Są to problemy o które często sami się proszą, których można by było uniknąć czasem po prostu zastanawiając się co robimy. Przez to książka była łatwa w odbiorze i bardzo mi bliska. W historii Garpa po prostu się zakochałem :)